keskiviikko 12. helmikuuta 2025

Lukusujuvuutta avaruudesta


 











Anu Holopainen: Tähtialus Beta ja meduusasumu. 31 sivua. Kuvitus Mervi Heikkilä. Kuukettu kustannus 2024.

 

Jussi Lehmusvesi & Mirjami Hänninen: Ystävämme avaruudesta. 33 sivua. Karisto 2024.

 






Helppolukuisen kotimaisen lastenkirjallisuuden valikoima karttuu ilahduttavasti koko ajan. 

 

Mervi Heikkilän luotsaama uusi pienkustantamo Kuukettu aloittaa helppolukuisen Lukukettunen-sarjan ja Karisto on perustanut helppolukuisen Kirjakärpänen-sarjan rinnalle uuden Kirjakirpun, jonka lyhyet tarinat on tavutettu suuraakkosin. Aiemmin tällaisia tavutettuja lastenkirjoja on ilmestynyt lähinnä vain Kustannus-Mäkelän kautta käännöksinä.


Avaruuden muukalainen tutustutetaan heti
suomalaisuuden ytimeen, kun se viedään saunaan. 
Mirjami Hännisen kuvitusta Jussi Lehmusveden tekstiin
helppolukuisessa lastenkirjassa
 Ystävämme avaruudesta (Karisto 2024).
 



Jussi Lehmusveden tarinassa Aarnin kotipihalle laskeutuu avaruusalus. Kyydissä ollut avaruusolento nimetään Plörtiksi ja se viedään oitis saunaan. 

Yllättäen Plört nauttii jopa saunomisesta ja se osoittaa ylivertaiset kykynsä monessa muussakin asiassa. 

 

Seuraavana päivänä se kaipaa kuitenkin jo takaisin kotiin. Koska isän päivä käynnistyy joka aamu kahvin voimalla, samaa niksiä kokeillaan myös Plörtin aluksen polttoaineena. 
 
Helsingin Sanomien kulttuuritoimittaja Jussi Lehmusvedeltä on aiemmin julkaistu lastenkirjasarjaa Arianan aikamatkat (Otava) sekä aikuisten romaanit Vainikkala ja Operaatio Zuckerberg (Aula & Co). Myöhemmin keväällä alkaa uusi Haastekerho-lastenkirjasarja (Otava).
 
 

Mirjami Manninen on kuvittanut paljon oppikirjoja ja muiden muassa Helena Wariksen Olafin pentupäiväkirja -sarjaa (Otava). 

 

Lehmusveden tavoin myös Anu Holopainen on lukutaidon alkuun suunnatun helppolukuisen lastenkirjan tekijänä ensikertalainen.  


Holopainen aloitti 1990-luvulla  nuorten fantasiakirjailijana, mutta on nykyisin tunnetumpi science fictioniin lukeutuvista teoksistaan. Myllylahti-kustannuksen kautta hän on viimeksi  julkaissut kauhun ryydittämää Iik-sarjaa.  

 

Keskeisten toimijoiden lyhyt esittely auttaa aloittelevaa lukijaa hahmottamaan paremmin tarinaa. Niinpä Anu Holopaisen kirjassakin esitellään aluksi aukeamalla Lyyra ja hänen puhuva lemmikkinsä Galle-vesisika sekä avaruusaluksen miehistöön kuuluvat Lyyran äiti Stella sekä Orion ja Tyko. 



Uhkarohkea kaksikko päihittää lopulta jättikokoisen
meduusan. Mervi Heikkilän kuvitusta Anu Holopaisen
 helppolukuiseen lastenkirjaan Tähtialus Beta ja meduusasumu
 (Kuukettu kustannus 2024).


 

Avaruusalus joutuu tähtisumun pyörteeseen, ja isokokoinen meduusa on vaarassa imaista aluksen pois lentoradaltaan:

 

Alkaa kauhea hässäkkä. Stella karjuu Orionia

peruuttamaan kovempaa. Moottorien voima

saa tähtialuksen tärisemään, mutta meduusa 

on vahvempi. Kuuluu kumisevia kolahduksia ja

kovia narahduksia, kuin koko alus olisi repeä-

mässä kahtia.

 

Lyyra ja Galle lähtevät miehistöltä salaa uhkarohkeaan pelastusoperaatioon.

 

Aloittelevalle lukijalle kirjassa on varsin paljon kuvaannollisia ilmaisuja, kun

raketit sähähtelevät ja meduusat hytkähtävät.

 

Kirja rytmittää viisaasti asiakokonaisuuksia ja virkkeitä omiksi kappaleikseen, mutta harmillisesti taitossa on jäänyt tekstiin myös turhia tavutuksia. 


Hahmottamisen kannalta olisi selkeämpää, että sanat alkaisivat aina uudelta riviltä ilman tavutusta.

 

Lukutaidon alkuvaiheeseen tarkoitetun lastenkirjan nimeenkin on syytä kiinnittää huomiota: yhdyssana ”meduusasumu” on jopa aikuiselle hieman haastava! 

Ei kommentteja: